Beskidzkie Centrum Nauki w Świnnej

  • 27 listopad 2017

44725-O46NX5Dnia 24.11.2017r. przedszkolaki z grupy Biedroneczek i Wędrowniczków wybrały się wraz ze swoimi Paniami do Beskidzkiego Centrum Nauki w Świnnej.

Naukotechnika to interaktywna wystawa naukowa, której celem jest nauka poprzez zabawę. Na sali znajdywały się stanowiska, na których dzieci mogły samodzielnie wykonywać doświadczenia fizyczne. Wystawa obejmowała zagadnienia z praktycznie całej fizyki klasycznej, są to między innymi kinematyka, dynamika, hydrodynamika, elektryczność, magnetyzm, akustyka, optyka.

Po ukończeniu zabawy, dzieci miały przyjemność obejrzeć pokazy, których głównym bohaterem był ciekły azot.Pokazy z ciekłym azotem pozwalają przybliżyć każdemu magię i tajemnice niskich temperatur. Wykonywane doświadczenia wizualnie wyglądają bardzo efektownie. Bananem można przybijać gwoździe. Z balona powstaje kawałek szeleszczącej folii. Gumowa rurka zanurzona w ciekłym azocie zachowuje się jak szkło, a piłeczka pingpongowa z małym otworem wiruje z bardzo dużą szybkością. Róża zanurzona schłodzona o kilkaset stopni po wyjęciu diametralnie zmienia swoje właściwości fizyczne. Początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła. Rzucona na ziemię rozbija się na kawałki.

Ostatnim elementem tej pełnej wrażeń wycieczki był warsztaty geologiczne. Były to zajęcia interaktywne z poznawania i rozróżniania skał i minerałów występujących na naszej planecie. Tu każdy mógł zobaczyć, dotknąć, poznać właściwości skał oraz namacalnie samemu je przykleić do tablicy z zestawem minerałów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za wspaniałą i bardzo ciekawą wycieczkę ! Spójrzmy na fotorelację.