Muzeum Chleba – Radzionków

  • 19 grudzień 2019

Rye sliced bread on the table

18 PAŹDZIERNIKA 2019r. ŚREDNIACZKI I STARSZACZKI WYBRAŁY SIĘ NA WYCIECZKĘ DO MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE.
EMOCJĘ TEGO DNIA SIĘGAŁY ZENITU POCZĄWSZY OD NAJWIĘKSZEJ FRAJDY JAKĄ JEST „PODRÓŻ AUTOKAREM”  :)

Kilka słów o odwiedzonym przez nas miejscu :)

„Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca.

Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wykonaniu chleba i wszystkiego co o szacunku dla chleba zaświadcza.

Nasze zbiory muzealne gromadziliśmy przez około 10 lat przed otwarciem obiektu i ciągle poszerzamy o następne eksponaty. Są to między innymi tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku.

Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej już tylko krok do szacunki dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata.

Intencją naszą jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego.

Naszą ideą natomiast jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów.

Muzeum i jego bardzo liczne zbiory skierowane są do młodzieży, acz nie tylko; zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec, co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy.

Nasze muzeum jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu muzeum w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji.”

Wpis ze strony http://www.muzeum-chleba.pl/