Sport to zdrowie

  • 12 październik 2017

sport20m2

„SPORT”
Każdy przedszkolak o tym wie:
Chcesz być zdrowym ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa
Są reguły, jest zabawa.

Prawą nogą wypad w przód
I rączkami zawiąż but
Powrót, przysiad, dwa podskoki
W miejscu bieg i skłon głęboki
Wymach rączek w tył, do przodu
By rannego nie czuć chłodu.

Już po raz trzeci nasze najstarsze przedszkolaki biorą udział w projekcie „Olimpiada Przedszkolaków Droga do Rio”, przygotowanym przez Akademię Piłkarską Unia Oświęcim i miasto Oświęcim. Te ogólnorozwojowe zajęcia prowadzone przez wspaniałych, lubianych przez dzieci trenerów potrwają do końca czerwca.
Finałem sportowej zabawy będzie spartakiada przedszkolaków na stadionie Miejskiego Ośrodkafootball-989987_640 Sportu i Rekreacji. W projekcie bierze udział 650 maluchów z oświęcimskich przedszkoli.

Ruch w życiu dzieci jest szczególnie ważnym czynnikiem, stymulującym poprawny rozwój jednostki. Sport, rekreacja – mówiąc ogólnie aktywność fizyczna wspomaga rozwój cech, tak istotnych z punktu widzenia sfery społeczno – wychowawczej. Ćwiczenia fizyczne mają wpływ na rozwój dziecka jako jednostki, jak również członka grupy, np.: gry zespołowe. Aktywność fizyczna u dziecka rozwija wyobraźnię oraz pamięć ruchową, uczy poruszania się w przestrzeni, kształtuje świadomość własnego ciała, poznanie własnych możliwości fizycznych, zwiększa odporność na zmęczenie, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, przyspiesza przemianę materii, kształtuje sylwetkę, kształtuje sprawność oraz zręczność, kształtuje prawidłową postawę ciała, zapobiega i koryguje wady postawy. Aspekt grupowy aktywności fizycznej odgrywa szczególną rolę w procesie socjalizacji jednostki. Uczy ją bowiem funkcjonowania i współdziałania w grupie. W szczególności, grupowa aktywność fizyczna uczy nasze pociechy: dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie oraz podporządkowania celów jednostki – celom grupy, współpracy w grupie, właściwego przeżywania sukcesu i porażki, dyscypliny, kształci życzliwy stosunek do ludzi, przyczynia się do wzrostu zainteresowań współzawodnictwem oraz współdziałaniem, kształci silną wolę, uczy konsekwencji w osiąganiu celów, wpływa na samodzielność i inicjatywę, rozwijanie odwagi, samodzielności i wytrwałości.

RUCH JEST ZATEM NIEZASTĄPIONYM CZYNNIKIEM, KTÓRY WPŁYWA NA PRAWIDŁOWY I HARMONIJNY ROZWÓJ NASZYCH MILUSIŃSKICH.