Dla rodziców

Dokumenty i informacje, które mogą się Wam przydać

*upoważnienie do odbioru dziecka, znajduje się pod punktem do pobrania

 

Drogi Rodzicu!

Na długo przed planowanym zapisaniem dziecka do przedszkola prowadź systematyczne i konsekwentne działania, które pomogą Twojemu dziecku, jak również i Tobie, w miarę szybko przystosować się do nowego środowiska:

  • Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu.
  • Pokaż mu otoczenie i budynek przedszkola.
  • Organizuj spotkania w gronie znajomych, by dziecko miało okazję do zabawy w większym gronie rówieśników.
  • Nie wyręczaj dziecka, pozwól, by się usamodzielniało i nabywało umiejętności samoobsługowe.

Kiedy dziecko już rozpoczęło edukację przedszkolną, pamiętaj o poniższych regułach, ponieważ ułatwią one poranne rozstania i pozwolą na lepszą adaptację dziecka do przedszkola:

  • Każdego dnia zachwalaj przedszkole i odpowiadaj na dziecięce pytania – zawsze zgodnie z prawdą.
  • Pozostaw dziecku przy rozstaniu jakiś przedmiot należący do Ciebie, żeby maluch go „popilnował”.
  • Dokładnie określ dziecku godzinę przyprowadzania i odbierania z przedszkola.
  • W początkowym okresie, gdy dziecko źle znosi rozstania, odbieraj je nieco wcześniej, np. o godzinie 13.00, umawiając się z nauczycielką.
  • Nie omawiaj przy dziecku jego zachowań negatywnych bądź zawstydzających.
  • Zawsze i w każdej sytuacji zapewniaj dziecko o swojej miłości, by wiedziało, że na miłość rodzicielską może liczyć zawsze, także wówczas, gdy rodzice znikają z zasięgu jego wzroku.
  • Pamiętaj, że dzieci płaczą, bo nie potrafią w inny sposób rozładować nagromadzonych emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – taki płacz działa jak oczyszczenie i orzeźwienie. Malec zaraz po tym, gdy zamykasz drzwi przedszkola, najczęściej po kilku minutach, oswaja się z otoczeniem i zaczyna zabawę. Daj mu zatem czas na przyzwyczajenie i oswojenie się z nową rzeczywistością.
  • Nie należy pozostawać na jakiś czas w sali przedszkolnej, gdyż to tylko przedłuża moment rozstania i adaptacji dziecka do przedszkola.
  • Najlepsze efekty w prawidłowej adaptacji dziecka do środowiska przedszkolnego przynosi ścisła i systematyczna współpraca przedszkola z rodziną.

Przedszkole jest instytucją opiekuńczo – wychowawczo – dydaktyczną.

Przedszkole zapewnia:

  • wsparcie całościowego rozwoju dziecka poprzez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, w efekcie którego dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji,
  • pomoc rodzicom w zakresie opieki wychowawczej nad dzieckiem.

W związku z tym do zadań przedszkola należy:

  • ochrona zdrowia i rozwój sprawności fizycznej dziecka,
  • kierowanie poznawaniem przez dziecko otaczającej rzeczywistości i wyrabianie umiejętności zachowania się w kontaktach z ludźmi i światem przyrody,
  • rozwijanie sprawności technicznych i wrażliwości estetycznej dziecka.

Zadania te spełnia przedszkole realizując Program Wychowania w Przedszkolu zgodny z Podstawą programową wychowania przedszkolnego.

……………………………………………………………………………………………………….

 

  1. Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, a  w wyjątkowych przypadkach dzieci 2,5 letnie.
  2. Rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny odbywa się od 1 lutego do końca marca.
  3. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 – 16.30.
  4. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola.
  5. Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie rodzice, opiekunowie prawni, osoby upoważnione na piśmie. Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym.
  6. Spóźnienie lub nieobecność dziecka do przedszkola należy zgłosić telefonicznie do godz. 8.00.
  7. Nieodebranie dziecka do godziny 16.30, przy jednoczesnym braku kontaktu z   rodzicami, osobami upoważnionymi, skutkuje zawiadomieniem właściwych organów policji.
  8. Do przedszkola nie wolno przyprowadzać dzieci chorych. w przypadku choroby zakaźnej, zatrucia pokarmowego dziecka , rodzice zobowiązani są do niezwłocznego zawiadomienia nauczycielki lub dyrektora przedszkola.
  9. Rodzice zobowiązani są do regularnych opłat za pobyt dziecka w przedszkolu w terminie do 15 każdego miesiąca.
  10. Wszystkie zmiany w korzystaniu z przedszkola powinny być zgłaszane do dyrektora, nauczyciela lub pomocy do dzieci przed rozpoczęciem następnego miesiąca którego ma dotyczyć zmiana.
  11. Przedszkole realizuje zadania wychowawczo – dydaktyczne i opiekuńcze we współpracy  z rodzicami (opiekunami), organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi.
  12. Ze względu na prowadzone w przedszkolu codzienne zajęcia ruchowe, a  co za tym idzie bezpieczeństwo dzieci zabrania się zakładania dzieciom biżuterii a  w szczególności kolczyków, łańcuszków, wisiorków. bransoletek, pierścionków itp  .
  13. W przedszkolu nie wolno podawać dziecku jakichkolwiek leków. Rodzice dzieci alergicznych zobowiązani są przynieść od lekarza zaświadczenie.
  14. Rodzice i osoby pełniące rolę opiekunów umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się /bez pośpieszania dziecka/. Ubiór dziecka powinien być wygodny, praktyczny, bezpieczny i dostosowany do warunków atmosferycznych.
  15. Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze w zakresie niesienia dzieciom pomocy psychologicznej, pedagogicznej w formie specjalistycznych zajęć logopedycznych, zajęć koorygująco-wspierających.
  16. Przedszkole współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną zapewniając w miarę potrzeb specjalistyczną konsultację i pomoc na odrębnych zasadach.
  17. Informacji o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący w grupie, specjaliści lub dyrektor przedszkola.
  18. Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli wychowawców.
  19. Wnioski dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy kierować do dyrektora przedszkola.
  20. Przedszkole nie pośredniczy w procedurze ubezpieczenia dzieci od nieszczęśliwego wypadku.
  21. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zabawki i wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci do przedszkola.
  22. Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego poinformowania nauczycieli wychowawców o zmianie telefonów kontaktowych, adresu zamieszkania dziecka.
  23. Dziecko powinno przebywać w przedszkolu nie więcej niż 9 godzin dziennie

W przedszkolu obowiązują stałe pory posiłków:

I.  Śniadanie 8:00-8:30
III.  Obiad 11:00-11:40
IV.  Podwieczorek 13:45-14:10

  1. Przedszkole zastrzega sobie prawo do 1-miesięcznej przerwy urlopowej (w czasie, której nie będzie sprawowało opieki nad dzieckiem), przypadającej w lipcu lub sierpniu, o czym dyrektor przedszkola poinformuje w stosownym komunikacie na grupach zamkniętych oraz tablicy ogłoszeń lub na drzwiach wejściowych.
  2. Rodzice mają prawo zgłaszać uwagi oraz propozycje usprawnienia pracy bezpośrednio u dyrekcji lub nauczycielek. Nauczycielki poszczególnych grup udzielają informacji o przebiegu procesu opieki,  wychowania i nauczania – uczenia się dziecka.

Prosimy o przestrzeganie ustaleń zawartych w Regulaminie, co pomoże w sprawnym funkcjonowaniu placówki i pogłębieniu współpracy z rodzicami.

Tak spędzamy czas w przedszkolu:

6.00-7.45
Codziennie rano z uśmiechniętą minką przychodzimy do przedszkola, żegnamy się z mamą lub tatą, witamy się z panią, z koleżankami i kolegami.
Bawimy się dowolnie w kącikach zainteresowań, rysujemy, podejmujemy zabawy konstrukcyjno-manipulacyjne, tematyczne.

7.45-8.00
Przygotowujemy się do śniadania. Pomagamy sprzątać zabawki, myjemy ręce .
Zawsze pamiętamy, aby zostawić po sobie porządek…!

8.00 -8.30
Jemy śniadanie. Siedzimy grzecznie-nie rozmawiamy, kulturalnie spożywamy śniadanie. Po zjedzonym śniadanku, dziękujemy za pyszny posiłek i myjemy ząbki.

9.00-10.00
Odbywają się zajęcia zorganizowane, według planów w oparciu o podstawę programową. Uczestniczymy w zajęciach : malujemy, lepimy, liczymy, rysujemy, wycinamy, śpiewamy, tańczymy. Bierzemy udział w przeróżnych zabawach konstrukcyjnych, badawczych, gimnastycznych, uczymy się wierszy, ładnie opowiadać, czasami zapraszamy gości ZAWSZE milutko witanych w naszej Jedyneczce.
A ponadto:
…bawimy się jako mali twórcy dzieł plastycznych, uczymy się wierszy, słuchamy bajek i opowiadań. Stajemy sie aktorami naszego wyjątkowego Teatru.

I nareszcie!

Wychodzimy do ogródka przedszkolnego, obserwujemy przyrodę, prowadzimy zabawy badawcze, uczestniczymy w wycieczkach i spacerach, bawimy się na placu zabaw.

Te chwile w przedszkolu wręcz uwielbiamy!!!!

11.00-11.15
Przygotowujemy się do obiadu, porządkujemy salę, odkładamy zabawki,
wykonujemy czynności samoobsługowe i higieniczne w toalecie.

11.15-11.45
Jemy pyszny obiadek. Wielkie brawa dla Pań Kucharek!!!

11.45-13.30

Krasnoludki
Myjemy ręce i buzie po obiedzie, uczymy się rozbierać i układać ubranka. Słuchając spokojnej muzyki lub czytanych bajek odpoczywamy…
Albo smacznie śpimy na naszych leżaczkach.

Biedroneczki. Wędrowniczki.
Odpoczywamy po obiedzie.
Uczestniczymy w zabawach z kolegami i koleżankami wg własnych pomysłów i zainteresowań, utrwalamy wiadomości zdobyte na zajęciach, słuchamy bajek , uczestniczymy w zajęciach rozwijających aktywność twórczą i ekspresję…

13.50-14.00
Przygotowujemy się do podwieczorku.

14.00-14.30
Zjadamy podwieczorek. Pychotka!!!!

14.30-17.00
Uczestniczymy w zabawach ruchowych, bawimy się dowolnie w kącikach zainteresowań, rozmawiamy z naszą panią o tym jak minął dzień w przedszkolu albo bawimy się na placu zabaw, możemy iść już do domu.

17.00 Drzwi do przedszkola już zamykamy…
Do zobaczenia do jutra , przedszkolaki!!!

Uprzejmie informujemy Rodziców, że w roku szkolnym 2024/2025 przedszkole rozpoczyna działalność dnia 1 września  2022r.

Planowane godziny pracy : 6.30-16.30.

Dzieci w naszym przedszkolu mogą korzystać z jednego, dwóch lub trzech posiłków . Czas oraz zakres pobytu dziecka zależy od wymagań oraz oczekiwań Rodziców/opiekunów.
Dzienna stawka żywieniowa wynosi:3 posiłki- 13,00 zł

2 posiłki – 10,00 zł

1 posiłek-   8,00 zł

Godziny wydawania posiłków:

śniadanie –  godz. 8.00

obiad –  godz. 11.30

podwieczorek –  godz. 14.00

oprócz posiłków podawane są napoje i owoce.

ODPŁATNOŚĆ

Wysokość tzw „opłaty stałej” kształtuje się następująco:

  • dzieci korzystające z żywienia przebywające powyżej 5 godzin dziennie – 270zł /miesiąc
  • dzieci korzystające z żywienia i przebywające do 5 godzin dziennie – 220 zł/miesiąc

Opłata stała uiszczana jest niezależnie od tego, czy dziecko w danym miesiącu uczęszcza, czy też jest nieobecne.

 Stawka żywieniowa jest uzależniona od frekwencji dziecka. Nie istnieje więc konieczność wcześniejszego zgłaszania ewentualnej absencji. Przedszkole prowadzi bowiem ścisłą ewidencję obecności oraz naliczeń za każdy dzień żywienia.

Dzieci uczęszczające do przedszkola prosimy wyposażyć w następujące materiały i przybory:

„Maluszki”z oddziału I-

  • Poduszka typu JAŚ, kocyk, wygodne buty (najlepiej na rzep),ubrania na zmianę, kalosze.
  • Mokre chusteczki, suche chusteczki- pudełko, jeśli jest potrzeba- pampersy Przytulanka do spania (maskotka).

Dzieci z grupy II i III : pantofle, strój gimnastyczny (koszulka, krótkie spodenki), kalosze.

Wskazane jest, aby każde dziecko posiadało w swojej półeczce w szatni, w przypadku tzw. „wpadki” dodatkowy zapas bielizny lub odzieży.

Ślubowanie przedszkolaków – październik
Zabawy, konkursy, pasowanie nowych dzieci na przedszkolaków.

Pomóżmy zwierzętom – październik, listopad
Zorganizowanie akcji zbiórki pokarmu, koców. Wycieczka do schroniska dla zwierząt,

Poznajemy pocztę – październik
Wycieczka na pocztę, celem poznania działalności tej instytucji.

Wyjście do Szkoły Podstawowej – listopad
Zapoznanie z wyglądem szkoły na zewnątrz oraz wewnątrz, udział w lekcji.

Andrzejkowe wróżby – listopad
Wieczór andrzejkowy dla dzieci i rodziców w poszczególnych grupach.

Mikołajki – grudzień
Spotkanie z Mikołajem.

Świąteczne spotkania – grudzień
Przedświąteczne spotkanie z rodzicami, wspólne składanie życzeń.

„Biesiady literackie” – styczeń
Wspólne spotkania z rodzicami (symulacje teatralne, recytacje, quizy)

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu – styczeń
Uroczysty występ przedszkolaków.

Bal karnawałowy „W krainie baśni” – luty
Integracyjna zabawa z udziałem wszystkich grup.

Wystawa prac dzieci pt. „W królestwie zimy” – luty
Wykonanie w grupach prac o tematyce zimowej

„Jedyneczka szuka wiosny” – marzec
Zabawy tropiące i terenowe z udziałem wszystkich grup. Spalenie Marzanny, wykonanie gaika –maika, wspólna zabawa.

„Przygody wróbelka Elemelka” – wystawa prac plastycznych – kwiecień
Wykonanie prac plastycznych różnymi technikami.

„Dni teatru” – poznawanie teatru od kulis
Wyjście do OCK, oglądanie sali teatralnej.

Wycieczka do przychodni lekarskiej – kwiecień
Zwiedzanie pomieszczeń przychodni.

Akcja pod hasłem „Sprzątanie świata” – kwiecień
Porządkowanie terenu wokół przedszkola, włączenie się do akcji organizowanej przez UM

Wizyta w bibliotece publicznej – kwiecień
Zajęcia w bibliotece.

Dzień Strażaka – maj
Wycieczka do remizy strażackiej, zapoznanie się z trudną pracą strażaków.

Wycieczka do Szkoły Podstawowej nr1 – maj
Udział w lekcji, zwiedzanie biblioteki.

Dni otwarte przedszkola – czerwiec
Zaproszenie dzieci, które od nowego roku zaczną uczęszczać do przedszkola.

Wielki turniej bajkowych zagadek – festyn rodzinny – czerwiec
Festyn rodzinny, zawody, turnieje wspólna zabawa.

Wyjazd plenerowy z  okazji Dnia Dziecka – czerwiec
Wycieczka autokarowa z okazji Dnia Dziecka

Pożegnamy przedszkole – czerwiec
Uroczystość pożegnania starszaków, udział w uroczystości reprezentantów grupy II

 

Ponadto – „kolorowe dni” organizowane w każdy ostatni piątek miesiąca, liczne wycieczki o charakterze poznawczym, udział dzieci w konkursach, spartakiadach, plejadach, spektakle teatralne w wykonaniu grupy aktorów „Skrzat” z Krakowa oraz inne atrakcje.